CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu: ’’Özür dileyeceklerine üste çıkmaya çalışıyorlar’’  
23.07.2019
1048
Yazı Boyutu: A- A+

AKP Muğla İl Başkanlığı’ndan partimize, belediyemize, vekilimize ve Genel Başkanı’mıza karşı asılsız suçlamaların olduğu talihsiz bir açıklama yapılmıştır.

2002 yılından beri ülkeyi yönettiğini zanneden iktidarın İl Başkanlığı’na cevap vermek yerine her şeyi gayet iyi bilen değerli vatandaşlarımıza cevap veriyoruz.

Muğla merkez ilçemiz Menteşe’ye büyük iddialarla yapılan ve hemşehrilerimizin başka şehirlere gitmesini engelleyecek hastane AKP’nin Türkiye genelinde uyguladığı yandaşı zengin etme siyaseti nedeni ile büyük bir hüsrana neden olmuştur. Unutulan bölümler, güvenliği olmayan asansörler, yetersiz yoğun bakım üniteleri en sonunda da hastaneyi su basması. Yatağan ve Bodrum’da devam eden devlet hastaneleri içinde durum hiç açıcı değildir. Menteşe Devlet hastanesi açılışı da ertelenip durmakta şimdi sonbaharda açacağız demektedirler. İnsan sağlığı hastanede yaşanan sıkıntılar, eksiklikler, beceriksizlikler yüzünden ne yazık ki riske atılmaktadır. AKP Vatandaşlardan özür dileyeceğine her zamanki gibi üste çıkmaya çalışmaktadır. Milletvekilimizin oraya gitmesi, inceleme ve açıklama yapmak istemesi hastane Başhekim yardımcısı tarafından engellenmek istenmiştir çünkü verecek cevapları yoktur. Biz yaptık oldu deyip siyasi rant için bitmeden açılışı yapılan daha sonra yaklaşan seçimler nedeni ile açılışı yapılan yerleri tekrar açan AKP siyaseti her seferinde duvara toslamaktadır. Çünkü AKP siyaset üretememektedir.

17 yıldır AKP iktidarı eğitimde, ekonomide, güvenlikte velhasıl hayatın her alanında olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de tükenmiş durumdadır. Sayıştay gibi devletin en önemli denetim kurumunun, “sağlık sisteminin mali gücünün yetersizliği, çok ciddi bir borç yükü altında ve kısa vadeli borçlarını karşılayamaz durumda olduğu” tespiti ile iktidarın sağlık politikasının iflas ettiğini ortaya çıkarmıştır. AKP iktidarlarının uyguladığı ve bizim ana muhalefet partisi olarak sürekli uyarmamıza rağmen yanlışa ısrarla devam edildiği sağlık politikaları nedeniyle şu durumlarla karşı karşıyayız:

Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında, sağlık kurumlarının ticari işletmeye dönüştürüldüğü uygulamaların iflas ettiği, hastanelerinin “döner sermaye” sistemiyle finansal olarak sürdürülebilirliklerinin ortadan kalktığı kanıtlanmış iflas etmiş bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız…

Hastane yöneticilerinin doktorlara “ Elimizde yeterli malzeme bulunmaması nedeniyle acil ameliyatlar dışında, diğer ameliyatları erteleyin” diye talimat verdiği iflas etmiş bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız.

 “Her bölümde, had safhada malzeme ve ilaç sıkıntısı var. Olanı da kullanmaya çekiniyoruz. Kimse iş yapamıyor. Malzeme için ihale açılsa bile firmalar, paralarını hastaneden alamadığı için girmiyorlar. Çünkü paralarını alamadığı için iflas eden tedarikçi firmalar var” diye açıklama yapılan iflas etmiş bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız.

Cemaatlerin, tarikatların yuvalandığı, aşı ihalelerinin paylaşımında hangi cemaat pastayı kapacak savaşlarının çıktığı, iflas etmiş bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız.

“Hastanede kuyrukta bekleme. Kötü görüntü oluyor. Git evde bekle. Biz seni çağırırız” diyerek”, hastaların eve gönderildiği,  hastanede kuyrukta değil evde bekleme döneminin başladığı iflas etmiş bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız.

Muğla genelinde yerel yönetimlere laf eden AKP İl Başkanlığı ülkemize büyük vergiler kazandıran Muğlamıza neden büyük destekler vermemekte bunu da açıklamalıdır. “Ne kadar ekmek o kadar köfte” deyip kendilerine oy vermeyen ilçelere ödenek verilmeyeceğini iddia eden AKP’nin görevdeki il başkanı değil midir?

Belediyemizin yollarına, il merkezine kazandırdığı Bölge Müzesi hakkında asılsız iddialarda bulunan AKP il başkanını hukuka başvurmaya davet ediyoruz. Elinizde ne varsa hukukla paylaşmayı öneriyoruz. İstanbul seçimlerinde 3 bavulla YSK’ye giden zihniyetin gereken cevabı yine adaletten ve halkımızdan alacağını düşünüyoruz.

Ülkemizde 2002 yılından beri iktidarda olan, satılmadık fabrika bırakmayan, ekonomiyi sıfıra indiren, tarımı bitiren, tank fabrikasını bile satan, her şeye her gün zam yapan, dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanmamıza sebep iktidarın il başkanı genel başkanımızın SSK dönemine dil uzatma cüretini göstermektedir. Ekonomi kötü deyince kendi genel başkanları yapılan operasyonlarda bu uçaklar fıstık leblebi mi dağıtıyor diyecek kadar vatandaşın hafızasıyla alay etmekte alınan lüks uçaklardan, Marmaris’e yapılan kaçak saraydan, AKP’nin küskünlerini önemli görevlere getirip onlara yapılan yüzde 40 zamdan hiç bahsetmemektedir. Ülke tarihinde görülmemiş şeklinde Merkez Bankası başkanını görevden alan, ülkemizi ekonomik olarak bataklığa çeken anlayışın yine gereken cevabı halkımızdan alacağını düşünüyoruz. AKP İl Başkanlığı’nı böyle açıklamalar yapmak yerine nerede yanlış yaptık, halktan neden bu kadar uzaklaştık,  vatandaşlarımızın sağlığı gibi en önemli yaşamsal konuda bile böyle hataları nasıl yaptık diye bir iç hesaplaşmaya davet ediyor Cumhuriyet Halk Partisi olarak her konuda kendilerine yardımcı olabileceğimizi bilmelerini istiyoruz. Çünkü Muğla sevgi, güleryüz ve hoşgörünün şehridir.’’ 

CHPnet

SİTELERİ